چهارشنبه ۰۲ شهریور ۰۱

آنچه باید در مورد PRP بدانید

۵۱ بازديد

پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی غالباً به این دلیل که از طرف ورزشکاران برجسته استفاده می شود تا به آنها در رهایی از آسیب های ورزشی کمک کند، خبرساز می شود.

در حال حاضر برخی از پزشکان به دلایل مختلف از تحریک رشد مو گرفته تا تقویت بافت های نرم، ازتزریق  پلاسمای غنی از پلاکت یا تزریق پی آر پی PRP استفاده می کنند.

در این مقاله ما نگاهی به پرونده  PRP و هزینه های مربوط به آن می اندازیم.

 

حقایقی در مورد پی آر پی PRP (پلاسمای غنی از پلاکت):

  • پزشکان از PRP پی آر پی برای افزایش روند بهبودی و کاهش التهاب استفاده می کنند.
  • پزشکی که تزریق PRP پی آر پی را انجام می دهد ، ابتدا از شخص تحت درمان خون می گیرد.

طبق گفته های منابع علمی آمریكایی ، هزینه تزریق  PRP پی آر پی می تواند از ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار باشد. این هزینه در ایران غالبا یک دهم این مقدار است.

  • عوارض جانبی می تواند شامل درد، تورم و کبودی موقت باشد.

 

پی آر پی PRP چگونه کار می کند؟

روش پی آر پی PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) از طریق تزریق انجام می شود.

پلاکت ها سلول های خونی هستند که نقش های زیادی در بدن دارند.

یکی از این وظایفش این است که لخته شدن خون را تحریک می کنند تا فرد هنگامی که دچار برشی در بافت هایش می شود، بیش از حد خون از دست ندهد.

نکته دیگر این است که پلاکت ها حاوی پروتئین هایی هستند که به بهبود زخم ها کمک می کند.

محققان تصور می کنند که با تزریق غلظت های بالای پلاکت ها در مناطقی که دچار التهاب یا آسیب بافتی هستند ، می تواند زخم ها را با سرعت بیشتری به سمت بهبودی ببرد.

مقدار کمی خون از فرد تحت درمان گرفته می شود و در سانتریفیوژ یا دستگاه مخصوص دیگری که با سرعت بالا می چرخد ​​، قرار می گیرد. این فرآیند پلاکت ها را از دیگر اجزای خون جدا می کند. سپس پلاکت های تغلیظ شده به ناحیه مورد نظر در بدن فرد تزریق می شود.

از آنجا که تزریق پی آر پی، حاوی غلظت زیادی از پلاکت ها است که می تواند از ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از خون گرفته شده باشد ، پزشکان تصور می کنند که پلاکت ها باعث تسریع در بهبودی می شوند.

 

فواید پی آر پی PRP چیست؟

برخی از نمونه های مناطق درمانی که در آن از پی آرپی PRP استفاده شده است عبارتند از:

رشد مو

پزشکان پی آر پی PRP را به عنوان روشی برای کاهش التهابی که می تواند به ریزش مو منجر شود، در پوست سر تزریق می کنند.

ترمیم بافت

پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت ممکن است در جراحی پلاستیک برای افزایش سرعت ترمیم بافت استفاده شود.

پزشکان در ابتدا از پی آر پی PRP برای کمک به افراد در بهبودی پس از جراحی فک و پلاستیک استفاده کردند. نمونه هایی از بافت هایی که پی آر پی PRP در آنها استفاده شده است عبارتند از:

  • تاندون ها
  • لیگامان ها
  • عضلات

ترمیم لیگامان ها می تواند زمان زیادی بکشد و بهبودی آنها دشوار است ، در نتیجه پی آر پی PRP  می تواند گزینه ای جذاب برای برخی از افرادی باشد که این گروه از آسیب دیدگی ها را تجربه کرده اند تا آن را انتخاب کنند.

کاهش التهاب

پزشکان از پی آر پی PRP برای کاهش التهاب ناشی از آرتروز استفاده کرده اند. این التهاب می تواند منجر به دردناک و سفت شدن مفاصل شود.

 

استفاده های دیگر

مطالعات تحقیقاتی در مورد پی آر پی PRP شامل موارد زیر است:

  • یکی از آنها در سال ۲۰۱۵ در مجله Stem Cells Translational Medicine منتشر شد ، که نشان می داد، مردانی که تحت درمان با پی آر پی PRP قرار می گیرند ، نسبت به مردانی که این کار را انجام نمی دهند ، موهایشان بیشتر و با تراکم قابل توجه بیشتری رشد می کند. با این حال ، این درمان فقط روی ۲۰ نفر انجام شد ، بنابراین این یک مطالعه در مقیاسی کوچک بود.
  • دیگری که در سال ۲۰۱۳ در مجله آمریکایی پزشکی ورزشی منتشر شد نشان داد که تزریق پی آر پی PRP در کاهش درد آرتروز زانو در مقایسه با تزریقات سالین بیشتر کمک می کند. باز هم ، این مطالعه در ۷۸ شرکت کننده انجام شد که جامعه آماری کوچکی محسوب می شود.
  • مقاله ای که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد ، مجدداً در مجله آمریکایی پزشکی ورزشی ، نشان داد که ۳ دور تزریق پی آر پی PRP باعث کاهش علائم در افراد مبتلا به تاندیونوپاتی مزمن پاتلا می شود. محققان در این تحقیق از ۲۸ ورزشکار استفاده کردند.

پزشکان همچنین در تلاشند تا از پی آر پی PRP برای بهبودی استخوان های شکسته استفاده کنند ، اما هنوز هیچ تحقیقی اثربخشی آن را در این زمینه را اثبات نکرده است.

 

هزینه پی آر پی PRP چقدر است؟

پی آر پی در بین برترین ورزشکاران جهان محبوبیت فراوانی داشته است ، و برای علاقه مندان به ورزش ممکن است نوعی درمان با ارزش باشد.

گزارش شده است که هزینه های درمان  PRP پی آر پی در ایالات متحده بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار است. این هزینه در ایران حدود یک دهم این مقدار است.

به دلیل وجود شواهد اثربخشی و گسترده شدن استفاده از این روش، بسیاری از شرکت های بیمه هزینه های پی آر پی برای مقاصد درمانی را پوشش می دهند.

همچنین هزینه ها بسته به موقعیت جغرافیایی ، امکانات، تخصص و تجربه پزشک درمانگر می تواند متفاوت باشد. غالباً ، فرد باید تزریق را چندین بار با فاصله ۲ تا ۳ ماه انجام دهد.

برخی از نخبه ترین ورزشکاران جهان از پی آر پی PRP برای بهبود آسیب دیدگی هایشان استفاده کرده اند. این بازیکنان شامل Tiger Woods  گلف باز، Takashi Saito  بیس بالیست و Hines Ward و Troy Polamalu فوتبالیست می باشند.

 

در موارد زیر نمی توان از روش پی آر پی استفاده کرد:

بیماران مبتلا به دیابت.
بیماران خونی حاد یا مزمن مثل اختلالات انعقاد خون یا سرطان خون.
ترومبوسیتوپنی (کاهش پلاکت ها).
بیمارانی که نیاز به مصرف آسپیرین و یا سایر داروهای ضد انعقاد خون مثل وارفارین یا هپارین دارند
تبصره: داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی NSAID ( بروفن، ایندومتاسین، دیکلوفناک، پیروکسیکام و …) در صورت مصرف بایستی از سه روز قبل قطع شوند. در مورد آسپیرین لازم است از ۱۰روز قبل مصرف آن قطع شود.

 

 

اثرات جانبی

از آنجا که تزریق پی آر پی PRP مستلزم استفاده از پلاکت های شخصی فرد است ، معمولاً افراد هیچگونه عارضه جانبی در مورد تزریق ها را تجربه نمی کنند. با این وجود ، فرد ممکن است دچار تحریک موضعی، درد یا خونریزی گذرای مربوط به محل تزریق شود.

اکثر افراد می توانند فعالیتهای عادی خود را تقریباً بلافاصله پس از تزریق پی آر پی PRP از سر بگیرند. متوسط ​​زمان از خون گیری تا انجام تزریق تقریباً نیم ساعت تا یک ساعت است.

 

نتیجه گیری

پی آر پی PRP درمانی امیدوارکننده برای کسانی است که آسیب بافتی یا ریزش مو دارند و نتایج مطالعات انجام شده مثبت بوده است.

با مطالعات بزرگتر، پزشکان می توانند، دوز یا برنامه تزریقات را شناسایی کنند تا درمان صدمات یا سایر شرایط بهترین عملکرد را داشته باشد. همچنین مطالعات بیشتر می تواند به پزشکان کمک کند تا مشخص کنند که چه علائمی به تزریق پی آر پی PRP جواب نمی دهد.

تا آن زمان ، تزریق پی آر پی PRP احتمالاً همچنان یک درمان بحث برانگیز خواهد بود که توسط برخی شرکت ها تحت پوشش بیمه پزشکی نیست.

 

 

 

 

 

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.