پنجشنبه ۱۹ اسفند ۰۰

درباره PRP مو در سنین کمتر از 25 سال و معایب PRP بخوانید.

۲ بازديد

ریزش مو بیشتر در مردان میانسال به عنوان یک مشکل شایع بروز پیدا می کند، ولی ممکن است برای مردان جوان قبل از 21 سالگی هم بروز کند. آگاه شدن یک جوان 15 تا 2ساله از این که در حال از دست دادن موهای خویش است. ممکن است او را شوکه کند. نخستین علامتی که ظاهر می شود، نازک شدن موهای نواحی شقیقه و بالای ابروهاست که منجر به بلند شدن پیشانی می شود. بهتر است بدانید ترمیم مو محدودیت سنی ندارد.
در ابتدا افراد زیر 21 سال که دچار ریزش مو شده اند به پزشک مراجعه کرده و اقدام به درمان ریزش مو می کنند . پزشک مربوطه در وهله اول سعی بر آن دارد که با قرص های تقویتی ریزش مو را جلوگیری کرده اما به دلیل اینکه ریزش مو در افراد اکثرا ارثی می باشد متاسفانه موفق نبوده و پزشک به سراغ ماینوکسیدیل رفته و با تجویز آن سعی بر بازگشت موهای ریخته شده دارد ، با توجه به اینکه یکی از  عوارض اصلی ماینوکسیدیل در زمان قطع آن ریزش مو می باشد نه تنها باعث درمان ریزش مو شده بلکه وضعیت را بدتر از روز اول می شود.آیا افرادی که زیر 21 سال هستند می توانند کاشت مو انجام دهند؟

 مو نقش بسیار مهمی از نظر تعیین سن و وضعیت کلی سلامت شخص دارد زیرا موهای سالم و پرپشت فرد را جوان تر و سرحال نشان میدهد. البته نشانه های دیگری هم برای این مسائل وجود دارند از قبیل وضعیت پوست، شفافیت چشم ها، توده عضلانی فرد و طرز رفتار وی، ولی فرق این ها با مو در این است که همه این نشانه ها را می توان با طرز لباس پوشیدن و مواردی مشابه تغییر داد ولی موها در معرض دید مستقیم دیگران بوده و اثر آن به مراتب بیشتر است. یک سر پر از موهای سالم همیشه علامتی از جوانی، بشاش بودن و در نگاه دیگران خوش تیپ بودن فرد است.
افرادی که زیر 21 سال می باشند متاسفانه نمی توانند کاشت مو انجام دهند زیرا شرایط اولیه کاشت مو را نداشته و در الویت نمی باشند و حداقل سن کاشت مو 25 سال می باشد البته باید توجه داشت که دوره ریزش مو در این افراد باید کامل شده باشد تا بتوانند کاشت موانجام دهند

PRP
در این تکنیک های جراحی کاشت مو و ابرو، فولیکول های مو از ناحیه ای از پشت سر برداشته شده و سپس به دقت در بخش های جلوی سر و یا هر بخشی از پوست بدن (حتی ناحیه ریش و سبیل و یا ابرو) که دچار ریزش شده باشند، توسط تیم پزشکی جراح مو قرار داده می شوند. 
و در بین این تکنیک ها ، مسلما جدیدترین و بهترین تکنیک یعنی کاشت مو به روش SUT تا کنون بهترین و بیشترین بازدهی و کمترین عوارض را در پی داشته است. اما از طرف دیگر تکنیک کاشت مو به روش PRP  با همه اینها فرق دارد. 

در روش PRP (مخفف کلمات Pro Plasma) از پلاسمای غنی شده خون خود آن فرد داوطلب استفاده می شود و بنابراین تکنیک فوق یکی از جدیدترین و در عین حال بهترین روش های کاشت مو می باشد. در صورتی که این روش توسط تیم حرفه ای پزشکی و با استفاده از وسایل و تجهیزات درجه اول صورت بگیرد، می تواند نتایج مناسبی را برای شما علاقه مندان به ترمیم و یا پیوند مو به ارمغان آورد. در این میان ذکر این نکته کاملا ضروری است که تکنیک PRP یکی از روش ها و متدهای درمان ریزش مو است و در واقع در طبقه بندی روش های کاشت مو و یا ترمیم مو و قرار نمی گیرد. اما شاید بدلیل عدم آشنایی با جزئیات آن، بسیاری از آن به اشتباه، تحت عنوان "کاشت مو به روش PRP " نام می برند در صورتی که در طبقه بندی روش های کاشت مو قرار نمی گیرد و کاملا با آنها فرق دارد. 

این شیوه در حال حاضر، یکی از بهترین تکنیک ها جهت رفع و درمان طاسی سر است. روش PRP در سالهای اخیر نتایج نسبتا مطلوبی در بر داشته و کسانی که دچار طاسی در سر نبوده اند و صرفا جهت پر پشت تر کردن موها از آن استفاده کرده اند جواب مناسبی از آن گرفته اند و در مجموع راضی بودند. این روش دارای مزایای متعددی است از جمله  ساده گی و عدم  نیاز جراحی و بیهوشی، درمان و دوره بهبودی سریع، نداشتن درد و خونریزی و غیره. این روش بیشتر به درد کسانی می خورد که موهای خود را به تازگی از دست داده و می خواهند به سرعت جهت رفع این عارضه، اقدام کنند ولی متاسفانه این روش برای کسانی که دچار طاسی شده اند، مفید نیست و معمولا جهت درمان آنها از تکنیک های دیگری مانند کاشت مو به روش SUT استفاده می شود . 

اینکه  کدام تکنیک جهت درمان ریزش مو، طاسی و یا کم پشت شدن موهای سر و یا صورت شما مفید تر و بهتر است، مسئله ای است که پزشک متخصص و تیم همکاران وی پس از بررسی و در صورت نیاز آزمایشات اولیه بر روی شما تشخیص داده و به شما بهترین روش را معرفی و توصیه خواهند کرد. اما از آنجایی که معمولا بیشتر عمل های جراحی دارای اثرات جانبی (Side effects) خود ممکن است باشند، لذا روش PRP نیز دارای عوارض و معایب خاص خود ممکن است باشند. معمولا پزشکان پیش از انجام عمل و در همان جلسات مشاوره اولیه، به فرد داوطلب اطلاعات لازم در زمینه معایب و مزایای هر روش را به دقت توضیح می دهند. یکی از دلایل اینکه همیشه تاکید می شود که حتما جهت درمان ریزش مو از پزشکان متخصص مشاوره و راهنمایی بگیرید، همین است.

 
روش درمانی PRP هم مانند بسیاری از روش های دیگر دارای عوارض و معایب خاص خود است که در اینجا چند تا از آنها را ذکر می کنیم:

• نیاز به تزریق محلول به ناحیه پوست سر 
• نداشتن کارایی برای کسانی که دچار طاسی هستند.
• نیاز به معاینات و بررسی های دقیق توسط پزشک معالج قبل و بعد از عمل
• استفاده از کرم های بی حسی
• نیاز به گرفتن خون از فرد داوطلب
• ملتهب شدن پوست سر بعد از انجام عمل
• ناکارآمد بودن و نداشتن نتیجه مطلوب برای کسانی که بیشتر از 10 سال از آغاز ریزش موهایشان گذشته است.
• امکان ایجاد ورم در زمان عمل (هر چند که بعد از مدتی برطرف می شود)
• نیاز به تکرار دفعات تزریق هر چند هفته یکبار (بر خلاف کاشت مو)
• نیاز به زمان طولانی جهت دریافت نتایج (گاهی بین 9 الی 10 ماه)
• هزینه نسبتا بالا (نسبت به روش های کاشت و ترمیم مو)
• نداشتن نتایج دائمی تضمین شده (در مواردی دیده شده که پس از مدتی برخی از موهایی که طبق این روش، درآمده اند مجددا ریخته و در آن ناحیه فرد دچار کم پشت شدن موها شده است)
• داشتن کمی درد پس از عمل در برخی بیماران و مشکل در خوابیدن در شبهای اولیه پس از عمل
• نیاز به تمهیدات ویژه بعد از عمل (مانند استفاده از داروهای خاص) برای بعضی از داوطلبان
• احتمال طولانی تر شدن دوره درمان برای کسانی که داروهای خاص مصرف می کنند و یا دارای ناراحتی ها و یا زخم در ناحیه پوست سر بوده اند.

با این تفاصیل اگر شما همچنان علاقه مند به درمان ریزش مو، با این روش هستید، اکنون با دانستن این نکات و این عوارض اکنون بهتر می توانید جهت مشاوره و دریافت اطلاعات به کلینیک های کاشت مو مراجعه کنید. تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.