چهارشنبه ۰۲ شهریور ۰۱

مراقبت های لازم، پس از میکرونیدلینگ

۱۶ بازديد


میکرونیدلینگ
روشی جدید جهت جوانسازی پوست است که با استفاده از یک دستگاه غیر تهاجمی انجام می گیرد و برای انواع پوست بی خطر است.

در صورتی که میکرونیدلینگ همراه با سرم تراپی حاوی پلاکت موضعی و تزریقی انجام شود، بواسطه تحریک سلول سازی و ساخت کلاژن، سبب بهبود ظاهر عمومی پوست شده و در درمان چروک، منافذ باز، اسکار و استرچ مارک تاثیر بسزایی خواهد داشت.

از آنجائیکه که این روش در سالهای اخیر گسترش زیادی در جامعه داشته است، در این مقاله مراقبت های لازم قبل و بعد از انجام میکرونیدلینگ جمع آوری شده است. اگر شما هم قصد انجام این کار را دارید و یا میکرونیدلینگ انجام داده اید این مقاله مناسب شماست.

 توصیه هایی جهت مراقبت های قبل میکرونیدلینگ

—   حداقل 6 ماه پیش از میکرونیدلینگ از مصرف داروی راکوتان اجتناب کنید.

—   حداقل از یک هفته پیش از انجام میکرونیدلینگ از مصرف محصولات موضعی که ممکن است میزان حساسیت پوست را افزایش دهند پرهیز کنید.

محصولات همانند: رتینوئید ها، آنتی بیوتیک های موضعی، لایه بردارها، اسیدهایی که ممکن است پوست را خشک و تحریک کنند مثل (AHA، BHA، ماسک های لایه بردار، سالیسیلیک اسید، هیدروکینون، بنزوئیل پراکساید و…)

—   حداقل از 3 روز پیش از میکرونیدلینگ از مصرف داروهای مسکن ضد التهاب مثل ایبوپروفن، ادویل و… خودداری کنید. این ترکیبات ممکن است مانع التهاب طبیعی پوست که بخشی از روند جوانسازی پوست در میکرونیدلینگ است شده و در عملکرد آن تداخل ایجاد کنند.

—   از حداقل 2 هفته قبل از میکرونیدلینگ از انجام لیزر، IPL، قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم و شدید نور آفتاب و یا هر روشی که سبب ایجاد آفتاب سوختگی در پوست شود، دوری کنید.

—   از یک هفته پیش از میکرونیدلینگ از وکس کردن، مصرف کرم های موبر و الکترولیز مناطقی از پوست که قصد میکرونیدلینگ آنها را دارید، خودداری کنید.

—   برای جلوگیری از تحریک پوست، از 24 ساعت پیش از میکرونیدلینگ ناحیه مربوطه را شیو نکنید.

—   توجه داشته باشید در مناطقی که خال، زگیل و یا کراتوزیس فعال وجود داشته باشد امکان انجام میکرونیدلینگ وجود ندارد.

—   اگر مستعد به تبخال هستید بهتر است از دو روز قبل از انجام میکرونیدلینگ از داروی آنتی ویروس مناسب تحت نظر پزشک استفاده کنید.

—   کبودی یکی از عوارض رایج میکرونیدلینگ به خصوص در صورت تزریق PRP است، لذا توصیه می شود از حداقل یک هفته پیش از درمان میکرونیدلینگ از ترکیبات رقیق کننده خون مثل آسپرین، روغن ماهی، امگا-3، ویتامین E و… استفاده نکنید.

مصرف این ترکیبات 24 ساعت پس از انجام میکرونیدلینگ منعی ندارد.

 

آماده سازی پوست قبل از میکرونیدلینگ سبب رسیدن به نتایج مطلوب تر می شود، پوست سالم نسبت به درمان بهتر پاسخ می دهد و نتایج ماندگارتری به ارمغان می آورد. چراکه سلول های پوست برای عملکرد بهتر نیاز به مواد مغذی دارند.

توصیه می شود از 4 تا 6 هفته پیش از میکرونیدلینگ محصولات مراقبت پوستی لازم را برای رسیدن به حداکثر نتایج استفاده کنید. 

چه کسانی کاندید مناسبی برای میکرونیدلینگ نیستند؟

میکرونیدلینگ به افراد زیر توصیه نمی شود:

خانم های باردار، افراد دارای عفونت یا التهاب شدید پوستی فعال، پوست های تحریک شده، افراد تحت درمان آکنه و یا کسانی که آکنه های کیستی دارند، افراد دارای اسکار های کلوئیدی، افراد دارای آلرژی به لیدوکائین موضعی و پوست های نازک و حساس به نور آفتاب.

 

توصیه هایی جهت مراقبت های لازم در طول انجام میکرونیدلینگ

در روزِ مراجعه به مطب جهت انجام میکرونیدلینگ موارد زیر را رعایت کنید:

—   پوست می بایست کاملا تمیز و عاری از هرگونه لوسیون، روغن، آرایش، پودر، عطر یا ضد آفتاب باشد. در برخی مراکز پیش از شروع میکرونیدلینگ شخص می بایست یکبار صورت خود را کاملا بشوید.

—   پیش از شروع میکرونیدلینگ، در صورت مصرف داروهای خاص اپراتور را مطلع کنید.

—   در صورتی که در مناطق تحت درمان، تتو دارید، اپراتور را در جریان بگذارید.

—   30 تا 45 دقیقه پیش از انجام میکرونیدلینگ با استفاده از لیدوکائین موضعی ناحیه مورد نظر را بی حس کنید.

—   در صورتی که میکرونیدلینگ همراه با PRP باشد، بعد از بی حسی مقداری خون از فرد کشیده می شود.

 

معرفی ماسک میکرونیدلینگ

بلافاصله پس از اتمام میکرونیدلینگ اپراتور به مدت 5 تا 10 دقیقه از یک ماسک هیالورنیک اسید و سپس مرطوب کننده استفاده می کند

 

 

 

توصیه هایی جهت مراقبت های بعد میکرونیدلینگ

پس از انجام میکرونیدلینگ موارد زیر را رعایت کنید:

—   به مدت یک هفته پس از میکرونیدلینگ از داروهای مسکن ضد التهاب مثل ایبوپروفن یا ادویل استفاده نکنید. همانگونه که در بالا توضیح داده شد، این ترکیبات ممکن است مانع التهاب طبیعی پوست که بخشی از روند جوانسازی پوست در میکرونیدلینگ است شده و تداخل ایجاد کنند.

—   به هیچ عنوان از کمپرس یخ یا آرنیکا (ترکیب ترمیم کننده) یا بروملین (نوعی آنزیم ترمیم کننده) استفاده نکنید، این ترکیبات ممکن است با فرآیند التهابی طبیعی پوست که برای جوانسازی پوست ضروری است تداخل ایجاد کنند.

—   در صورت سوزش، التهاب و خارش می توانید از اسپری آب استفاده کنید.

—   به مدت 2 هفته از قرار گرفتن طولانی مدت زیر تابش مستقیم نور آفتاب و یا استفاده از دستگاه سولاریوم اجتناب کنید.

—   24 ساعت بعد از میکرونیدلینگ از یک ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.

—   در صورت قرار گرفتن زیر نور آفتاب از کلاه لبه دار استفاده کنید و هر 2 ساعت ضد آفتاب خود را تجدید کنید.

—   در صورت التهاب و درد می توانید از استامینوفن استفاده کنید.

—   آناناس تازه، آب آلبالو، سالمون (امگا-3 و روغن ماهی)، سوپ قلم، مکمل های حاوی کلاژن می توانند سبب افزایش سرعت ترمیم پوست شوند.

—   تا حد ممکن تا زمان ترمیم کامل پوست از مصرف لبنیات، گندم و شکر پرهیز کنید.

 

چند نکته در خصوص شست و شوی صورت بعد از میکرونیدلینگ

4 ساعت بعد از میکرونیدلینگ می توانید برای شست و شوی پوست از پاک کننده های ملایم و آب سرد استفاده کنید. سپس اجازه دهید پوستتان به طور طبیعی خشک شود (از دستمال، حوله و… برای خشک کردن پوست استفاده نکنید.)

 

مراقبت های لازم برای روز های 1 تا 3 بعد از میکرونیدلینگ

اثر شبیه به سوختگی روی پوست طبیعی است.

ممکن است روی پوست احساس کشش و خشکی ایجاد شود و فرد نسبت به لمس پوست خود حساس شود.

برای به حداقل رساندن درد و تورم پوست، حداقل تا یک هفته به پشت بخوابید.

قرمزی و حساسیت پوست در این دوران طبیعی است، ممکن است با انجام PRP پوست کمی کبود شود و این کبودی ممکن است بین 5 تا 7 روز ادامه داشته باشد، با توجه به درجه درمان، ممکن است پوست ناحیه درمان شده بین 2 تا 4 روز تورم داشته باشد.

به مدت 24 ساعت (در صورت وجود التهاب تا 48 ساعت) از فعالیت های شدید که سبب تعریق می شوند، استفاده از جکوزی، سونا و حمام های بخار که منجر به باز شدن منافذ پوست می شوند اجتناب کنید.

در صورت تمایل به انجام آرایش بعد از 24 ساعت فقط از لوازم آرایش اکسیژن رسان و کرم پودرهای مینرال استفاده کنید.

 

 

 

مراقبت های لازم برای روز های 2 تا 7 بعد از میکرونیدلینگ

3 تا 5 روز پس از درمان، پوسته ریزی آغاز می شود و فرد احتمالا متوجه پوسته پوسته شدن و خشکی پوست می شود. این مسئله به دنبال افزایش turnover پوست (ایجاد سلول های پوستی جدید و از بین رفتن سلول های مرده قدیمی پوست) ایجاد می شود.

در این مدت از کندن، خاراندن و اسکراب کردن پوست پرهیز کنید.

اجازه دهید سلول های قدیمی پوست به طور طبیعی بریزند، همواره پوست خود را با سرم های هیالورنیک اسید مرطوب نگه دارید. (اگر پوست شما خیلی خشک است در صورت نیاز این عمل را هر 2 ساعت تجدید کنید.)

 

مراقبت های لازم برای روز های 5 تا 7 بعد از میکرونیدلینگ

شما احتمالا می توانید مراقبت های روتین پوست خود را مجددا آغاز کنید. و به صلاحدید پزشک از محصولات ضد چروک و لایه بردار استفاده کنید. در بسیاری از افراد بافت پوست تا چند ماه پس از میکرونیدلینگ روز به روز بهتر می شود.

برای رسیدن به بهترین نتایج توصیه می کنیم درمان میکرونیدلینگ را هر 4 تا 6 هفته تجدید کنید و حداقل به مدت 3 تا 5 دوره (بسته به میزان مشکل پوستی) میکرونیدلینگ را ادامه دهید.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.