چهارشنبه ۰۲ شهریور ۰۱

همه چیز درباره تخلیه کمدون ها و ماکرو کمدون ها

۹ بازديدپوست ما همیشه در حال بازسازی است و سلول‌های جدید ایجاد می‌شوند و سلول‌های قدیمی می‌میرند و می‌ریزند. سلول‌های قدیمی همیشه پوسته پوسته نمی‌شوند و گاهی اوقات می‌توانند منافذ پوستی شما را مسدود کنند. اگر منافذ مسدود شود روغنی که توسط غدد موجود در فولیکول تولید می‌شود نمی‌تواند منافذ را ترک کند. سلول‌های پوست و روغن با اکسید شدن جمع شده و تیره می‌شوند و در نهایت کومدون به وجود می‌آید.

کومدون ها زمانی ایجاد می‌شوند که منافذ پوست (فولیکول‌های مو) مسدود می‌شوند. سلول‌هایی که به فولیکول‌های ریز مو (صورت) منقبض می‌شوند در آکنه بسیار چسبناک می‌شوند و به یکدیگر می‌چسبند و در نهایت منافذ را مسدود می‌کنند و چربی تولید شده توسط غدد سباسه در پشت منافذ مسدود شده جمع می‌شود و باعث تشکیل کومدون می‌شود. زیبایی در چهره یکی از پارامترهای مهم در ارتباطات اجتماعی و اعتماد به نفس فردی می‌باشد؛ لذا فشردن یا دست‌کاری مداوم کمدون ها باعث برجستگی‌های قرمز، زخم‌های قرمز باز، خراش، پوسته و دلمه می‌شود که می‌تواند به مرور زمان به یک گره یا کیست پیشرفته تبدیل شود؛ در نتیجه تخلیه کمدون ها میبایست توسط پزشک انجام گردد.انواع کومدون

 • کومدون های باز: همان جوش‌های سر سیاه هستند.
 • کومدون های بسته: همان جوش‌های سر سفید هستند.
 • میکرو کومدون ها: به قدری کوچک هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند.
 • ماکرو کومدون ها: کومدون های بسته‌ای هستند که روی پوست صورت ظاهر می‌شوند و قطر آنها بیشتر از ۲ تا ۳ میلی‌متر است.
 • کومدون های بسیار بزرگ: نوعی کیست هستند که دهانه‌ای شبیه به جوش‌های سر سیاه دارند.
 • کومدون های ناشی از آفتاب: روی گونه‌ها و چانه‌ی افراد مسن ظاهر می‌شوند و در اثر نور خورشید به وجود می‌آیند.

جوش‌های سر سیاه و سر سفید رایج‌ترین نوع جوش‌های کومدون هستند.

دلایل ایجاد کمدون

کمدون ها زمانی که چربی اضافی پوست و سلول‌های مرده، غدد تولید کننده چربی پوست را مسدود کنند ایجاد می‌شوند که در نهایت باعث می‌شود تا منافذ پوست به صورت برآمده دیده شود. فاکتورهای دیگری هم می‌توانند در ایجاد کمدون ها مؤثر باشند مانند:

 1. تحریک پوستی حاصل از برخورد پوست با روغن‌ها، رنگ‌ها و محصولاتی مانند این موارد
 2. تولید بیش از حد تستوسترون که باعث می‌شود میزان تولید چربی پوست نیز بالاتر رود.
 3. رفتار نامناسب و آسیب زننده با پوست مانند ترکاندن جوش‌ها، لایه‌برداری ناملایم و یا لایه‌برداری شیمیایی
 4. سیگار کشیدن
 5. برخی عادات غذایی مانند استفاده زیاد از شیر یا شکر

درمان کمدون و ماکرو کمدون

قدم اول درمان، استفاده از داروهای لایه‌برداری محسوب می‌شود که ممکن است این داروها بتوانند دهانه‌ی بسته‌شده‌ی غدد چربی‌ساز را باز کنند. به‌ دنبال تخلیه ‌شدن ترشحات، پوست صاف می‌شود؛ اما اگر کرم‌های لایه‌بردار برای درمان کافی نباشد، می‌توان به ‌شکل مکانیکی یا فیزیکی جوش‌ها را تخلیه کرد. البته این کار باید با وسیله‌ای انجام شود که حداقلِ عوارض و آسیب را برای پوست به همراه داشته باشد، بنابراین تخلیه‌ی جوش‌های زیرپوستی با فشار دادن آنها کار درستی نیست؛ زیرا ممکن است آسیبی به پوست وارد کند که جای آن بر روی پوست باقی بماند. این کار توسط پزشک یا پرستار و با وسیله‌ی مناسبی به نام کومدون اکستراکتور انجام می‌شود.

 

قلم کومدون

قلم کومدون ابزاری است که برای برداشتن جوش‌های سرسیاه و سرسفید استفاده می‌شود. این‌گونه قلم‌ها معمولاً میله‌های کوچک شبیه به هم و همراه با حلقه‌های متصل به انتها هستند و گاهی یک نوک تیز دارند. این ابزار برای خارج کردن هسته جوش بدون آسیب زدن به پوست شما طراحی شده است.

نحوه تخلیه کمدون و ماکرو کمدون

قلم کومدون استریلیزه شود. اگر ابزار، ضدعفونی نباشد، ممکن است باکتری بیشتری را به پوست شما انتقال دهد. از قلم کومدون متناسب با جوش‌های خود استفاده کنید. جوش‌های سرسیاه باید با قلم‌های کومدون خارج شوند، درحالی که جوش‌های سرسیاه قبل از خارج شدن باید با یک نیشتر نوک تیز سوراخ شوند. معمول‌ترین ابزار برداشتن جوش قلم کومدون دو سر است که هر سر سایز متفاوتی دارد. شما می‌بایست قلمی را انتخاب کنید که سایز آن با اندازه جوش‌های سرسیاه شما متناسب باشد.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.